Problematika zdaňovania virtuálnej meny je náročná a vzťahuje sa na ňu viacero ustanovení zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v platnom znení a zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v platnom znení. Nedá sa k tejto problematike pristúpiť bez toho, aby sme podstatnú časť týchto ustanovení presne necitovali. Išlo by tak o nekompletnú a zavádzajúcu informáciu. Materiál obsahuje reálny príklad z praxe.
Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v platnom znení v § 2 písm. ai) považuje za predaj virtuálnej meny tieto štyri spôsoby :
-
Výmenu virtuálnej meny za majetok
-
Výmenu virtuálnej meny za inú virtuálnu menu
-
Výmenu virtuálnej meny za poskytnutie služby
-
Odplatný prevod virtuálnej meny
Čo ktorý spôsob reálne znamená? Výmenou virtuálnej meny za majetok je napr. výmena virtuálnej meny za pozemok, za byt, motorové vozidlo, inú vec, pohľadávku, peniazmi oceniteľné právo alebo hodnotu. Zmluvné strany v praxi ale neuzatvárajú Zmluvu o výmene, ale najčastejšie Kúpnu zmluvu. Náš Občiansky zákonník pozná aj Zámennú zmluvu. V každom prípade zákon č. 595/2003 Z. z. priznáva výmene zmluvný typ, ktorý zodpovedá predaju, a to je podstatné. Druhý a tretí spôsob sú pomerne jasné. Odplatný prevod virtuálnej meny bude asi najčastejšie prevod virtuálnej meny na eurá alebo inú peňažnú jednotku.
Pre posúdenie možného príjmu podľa § 2, písm. c) tohto zákona resp. zdaniteľného príjmu podľa § 2, písm. h) tohto zákona je preto podstatné ocenenie jednotlivých komodít ako i postavenia daňovníka, pretože môže ním byť fyzická osoba – občan, fyzická osoba – podnikateľ, právnická osoba – podnikateľský subjekt, právnická osoba – založená alebo zriadená na iný ako podnikateľský účel.
Začnime teda fyzickou osobou. Medzi druhy príjmov fyzickej osoby patria aj Ostatné príjmy a práve medzi nimi v § 8 ods. 1, písm. t) tohto zákona sú uvedené príjmy z predaja virtuálnej meny. (Ak by išlo o podnikanie, príjem by sa posudzoval podľa § 6 tohto zákona). Ustanovenie § 8 ods. 17 uvádza, že príjem z predaja virtuálnej meny nadobudnutej ťažbou sa zahrnie do čiastkového základu dane v zdaňovacom období realizácie predaja tejto virtuálnej meny. Súčasťou základu dane (čiastkového základu dane) je príjem z predaja virtuálnej meny dosiahnutý pri výmene virtuálnej meny za majetok, pri výmene virtuálnej meny za inú virtuálnu menu alebo pri výmene virtuálnej meny za poskytnutie služby pri použití ocenenia spôsobom podľa § 17 ods. 43. Medzi Ostatné príjmy patria všetky príjmy z predaja virtuálnej meny. Odsek 17 spomína len príjem z predaja virtuálnej meny nadobudnutej ťažbou. Iné spôsoby nadobudnutia virtuálnej meny tu nie sú uvedené. Takisto v tomto ustanovení a ani v § 17 ods. 43 nie je riešený štvrtý spôsob predaja a to odplatný prevod virtuálnej meny.
Pre správne pochopenie a správnu aplikáciu danej problematiky je potrebné si ďalej uviesť tieto ustanovenia : § 17 ods. 3, písm. n) a o), § 17 ods. 43, § 19 ods. 2, písm. v), § 25b, § 52zs zákona č. 595/2003 Z. z. V zákone č. 431/2002 Z. z. sú to najmä ustanovenia § 24 ods. 10, § 25 ods. 1, písm. h), ods. 6 a § 27 ods. 13.
V ustanovení § 17 ods. 3 tohto zákona je medzi príjmami, ktoré sa nezahŕňajú do základu dane uvedený pod písm. n), príjem (výnos) z virtuálnej meny nadobudnutej ťažbou v zdaňovacom období jej vyťaženia. Tento príjem (výnos) sa zahrnie do základu dane v zdaňovacom období realizácie predaja virtuálnej meny. Zároveň sa do základu dane podľa písm. o) nezahrnie suma rovnajúca sa rozdielu medzi reálnou hodnotou a vstupnou cenou podľa § 25b ods. 1, písm. a) pri virtuálnej mene nadobudnutej kúpou. Ustanovenie § 17 tohto zákona je všeobecným ustanovením o zisťovaní základu dane najmä u podnikateľských subjektov, daňovníkov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva a daňovníkov, účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, vrátane daňovníkov, ktorí vedú evidenciu podľa § 6 ods. 10 a ods. 11 tohto zákona.
Podľa § 17 ods. 43 zákona č. 595/2003 Z. z. je príjem z predaja virtuálnej meny dosiahnutý pri výmene virtuálnej meny za majetok, pri výmene za inú virtuálnu menu alebo pri výmene virtuálnej meny za poskytnutie služby v tom zdaňovacom období, v ktorej dochádza k tejto výmene, pri použití ocenenia vymieňanej virtuálnej meny reálnou hodnotou ku dňu výmeny. Reálnou hodnotou virtuálnej meny podľa § 27 ods. 13 zákona č. 431/2002 Z. z. je trhová cena v deň ocenenia t. j. v deň uskutočnenia účtovného prípadu.
Časový moment predaja virtuálnej meny zároveň určuje aj čas zdanenia, čiže určuje zdaňovacie obdobie podľa realizácie jedného spôsobu jej predaja. Napr. daňovník v roku 2021 vymení svoju virtuálnu menu za inú virtuálnu menu. To znamená, že v zdaňovacom období roku 2021 mu vznikol zdaniteľný príjem.
Každého daňovníka však najviac zaujíma možnosť uplatnenia výdavkov pri predaji virtuálnej meny.
Podľa § 19 ods. 2, písm. v) zákona 595/2003 Z. z. patria medzi daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a spôsobom podľa tohto zákona, výdavky (náklady) vo výške úhrnu vstupných cien virtuálnych mien podľa § 25b v zdaňovacom období, v ktorom dôjde k ich predaju do výšky úhrnu príjmu z ich predaja.
(Toto ustanovenie hovorí o úhrne vstupných cien virtuálnych mien a o úhrne príjmu z ich predaja, čiže na rozdiel od iných ustanovení používa množné číslo a podľa nás tak logicky predpokladá aj viacero účtovných operácií, či realizácií predaja v zdaňovacom období a stanovuje hranicu uplatnenia daňových výdavkov, ktorá nemôže prekročiť výšku úhrnu príjmu z ich predaja.)
Podľa § 25b ods. 1 tohto zákona č. 595/2003 Z. z. je vstupnou cenou virtuálnej meny :
-
obstarávacia cena, ak bola virtuálna mena nadobudnutá kúpou,
-
reálna hodnota, ak bola virtuálna mena nadobudnutá výmenou za inú virtuálnu menu
Obstarávacou cenou je podľa § 25 ods. 6, písm. a) zákona č. 431/2002 Z. cena, za ktorú sa majetok obstaral, vrátane nákladov súvisiacich s obstaraním a všetky zníženia tejto obstarávacej ceny.
Reálnou hodnotou virtuálnej meny (pri nadobudnutí virtuálnej meny výmenou za inú virtuálnu menu) je podľa § 25 ods. 1, písm. h) štvrtý bod a § 27 ods. 13 zákona č. 431/2002 Z. z. trhová cena v deň ocenenia podľa § 24 ods. 1, písm. a) t. j. v deň uskutočnenia účtovného prípadu, zistená spôsobom určeným zo zvoleného verejného trhu s virtuálnou menou. V priebehu účtovného obdobia účtovná jednotka používa rovnaký spôsob určenia reálnej hodnoty pre danú virtuálnu menu.
Zákon o účtovníctve v § 25 ods. 1, písm. h) bod 1 až 3 uvádza, že reálnou hodnotou sa oceňuje aj
-
odplatne nadobudnutá virtuálna mena, ( §25b ods. 1, písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. hovorí o obstarávacej cene)
-
virtuálna mena nadobudnutá ťažbou ku dňu výmeny za iný majetok alebo službu
-
služba a majetok nadobudnuté výmenou za virtuálnu menu okrem peňažných prostriedkov a cenín ocenených menovitými hodnotami
Vstupnou cenou majetku a služby nadobudnutých výmenou za virtuálnu menu ku dňu výmeny je reálna hodnota virtuálnej meny podľa § 25 ods. 1, písm. h) tretí bod a § 27 ods. 13 zákona č. 431/2002 Z. z.
Virtuálnu menu prepočítava účtovná jednotka na eurá ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 25 ods. 1, písm. h) zákona č. 431/2002 Z. z. Na virtuálnu menu sa § 4 ods. 7 vzťahuje primerane. (Ide o doslovnú citáciu § 24 ods. 10 zákona č. 431/2002 Z. z. ). Ustanovenie § 4 ods. 7 je hlavne o povinnosti účtovnej jednotky viesť účtovníctvo a zostavovať účtovnú závierku v peňažných jednotkách euro.
MF SR vydalo aj Metodické usmernenie MF/10386/2018-721 k postupu zdaňovania virtuálnej meny a obsahuje hlavne pre podnikateľské subjekty správny spôsob účtovania virtuálnej meny.
Z ustanovenia § 1 tohto zákona vyplýva, že fyzická osoba – občan nie je účtovnou jednotkou a ani nie je ani subjektom povinným viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona č. 595/2003 Z. z.
Ustanovenie § 4 ods. 7 však stanovuje povinnosť primerane viesť účtovníctvo (evidenciu) s obchodovaním s virtuálnou menou, a to bez ohľadu na charakter subjektu resp. daňovníka. Čiže aj bežný občan by si mal viesť prehľadnú evidenciu, najmä ak obchodných operácií s virtuálnou menou vykonal viacero v zdaňovacom období napr. dátum uskutočnenia účtovného prípadu, druh obchodu, obstarávacia cena resp. reálna hodnota a pod.
Zdanenie nastáva pri predaji virtuálnej meny jedným zo štyroch spôsobov predaja. Do všeobecnej schémy čiastkového základu dane vstupuje na strane príjmu, príjem dosiahnutý pri predaji (skutočný príjem alebo reálna hodnota, trhová cena) a na strane výdavku (obstarávacia cena alebo reálna hodnota) podľa toho ako daňovník virtuálnu menu nadobudol a následne predal.
Ak daňovník urobí v priebehu zdaňovacieho obdobia niekoľko napr. aj 50 obchodných operácií, ktoré sú podľa zákona č. 595/2003 Z. z. predajom virtuálnej meny, znamená to, že 50 týchto operácií podlieha zdaneniu. A práve tu mu neoceniteľnú službu urobí jeho evidencia. Pri správe daní má daňovník povinnosť úzkej súčinnosti so správcom dane a vystavuje sa tak riziku, že nebude vedieť adekvátne reagovať na prípadné zistenia správcu dane.
Trh s virtuálnymi menami je nestabilný, nepožíva ochranu ako iné zákonmi regulované trhy, nemá právny status meny a ani peňazí. Má značné výkyvy hodnôt jednotlivých komodít, jeho účastníkom neposkytuje žiadne zákonné garancie. Smernice EÚ a rady najmä č. 2018/843 z 30. mája 2018 bližšie rozoberá tento pojem.
Evidencia je dôležitá aj pre nás, aby sme Vám vedeli poradiť a pomôcť, niečo, čo bude vo Vás prospech a určite by sme použili aj iné predpisy, vrátane medzinárodných
Príklad :
Dňa 20.5.2021 občan kúpi virtuálnu menu ZRX za 500 EUR, presne 565,894977 kusov za 0,8706 EUR, poplatok za kúpu virtuálnej meny je vo výške 7,34 EUR. Suma poplatku je zahrnutá v sume 500 EUR.
Dňa 3.6.2021 vymení virtuálnu menu ZRX za inú virtuálnu menu ETH. Cena virtuálnej meny ZRX v čase výmeny je 0,94 EUR/ks. Daňovník si vymení všetky ZRX a dostane za to 0,23185 ETH. Cena virtuálnej meny ETH v čase výmeny bola 2298,99 EUR. Výmena virtuálnej meny ZRX za inú virtuálnu menu je bez poplatkov.
Koncom dňa 3.6.2021 sa cena ETH zvýši napr. na 2850 EUR a daňovník sa rozhodne predať ETH za EURO, pričom poplatok je 1,5% z predajnej ceny.
Riešenie :
20.5.2021 kúpa, bez zdaňovania
565,894977 ks ZRX…………………………………….za 500 EUR
1ks ZRX ……………………………………………………za 0,8706 EUR
3. 6. 2021 – výmena virtuálnej meny, zdaňovanie
1ks ZRX…………………………………………………….za 0,94 EUR
565,89977 ks ZRX ……………………………………..za 0,23185 ETH
1ETH………………………………………………………..za 2298,99 EUR
0,23185 ETH……………………………………………..za 533,020 EUR
Čiastkový základ dane (ČZD) :
ČZD = 533,020 EUR – 500 EUR=33,020 EUR
Zvýšenie ceny v priebehu dňa po vykonaní výmeny, asi nerieši žiadne ustanovenie, píše sa len ku dňu výmeny a pod. Podľa nás je rozhodujúci čas výmeny t. j. čas realizácie právneho úkonu. Pre tento názor máme zásadný argument.
Ak sa zvýši 1 ETH na 2850 EUR tak pri predaji 0,23185 ETH je výsledok 660,77 EUR, poplatok je 9,91 EUR
ČZD= 660,77 EUR – 9,91 EUR – 533,02 EUR = 117, 84 EUR
(Toto je náš názor na riešenie príkladu a nevyhradzujeme si právo jeho správnosti)
Zdaňovanie u FO – občan
Príjem z predaja virtuálnej meny je súčasťou Ostatných príjmov podľa § 8 ods. 1, písm. t) zákona č. 595/2003 Z. z. Čiastkový základ dane z tohto príjmu alebo aj z iných druhov Ostatných príjmov, ak ich mal, vstupuje do základu dane podľa § 4 ods. 1, písm. a), ktorý tvorí čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti podľa § 5, ktorý sa zníži o nezdaniteľné časti základu dane alebo ich časť podľa § 11 a čiastkových základov dane podľa § 6 ods. 3 a 4 (príjmy z prenájmu a príjmy z použitia diela a umeleckého výkonu).
ZD = ČZD § 5 + ČZD § 6 ods. 3, 4 + ČZD § 8
Daňovník vypĺňa tento príjem v rámci daňového priznania pre FO typ B a vypĺňa VIII. Oddiel, Tabuľka č. 3, riadok 16.
Sadzba dane je pre tento základ dane ZD je
-
19 % z tej časti základu dane, ktorá nepresiahne 176,8 násobok sumy platného životného minima t. j. do sumy 37 163, 36 EUR vrátane,
-
25 % z tej časti základu dane, ktorá presiahne 176,8 násobok sumy platného životného minima t. j. sumy, ktorá presiahne 37 163, 36 EUR
Pozn. V daňovom priznaní typu B na str. 7 je pro odkaze č. 15 druhá veta uvedený postup pri uplatnení výdavkov vo forme zaplateného zdravotného poistenia. V Poučení k vyplneniu tohto daňového priznania pri vyplnení riadkov 69 až 71 je na str. 17 je bližšie konkretizovaný tento postup.( Príjem podľa § 8 zákona č. 595/2003 Z. z. je v zmysle § 10b, ods. 1, písm. d) zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov považovaný za zárobkovú činnosť).
Zdaňovanie FO – podnikateľ, ktorý obchoduje s virtuálnou menou v rámci predmetu podnikania
Príjem z predaja virtuálnej meny, ktorý realizuje podnikateľ fyzická osoba napr. v rámci svojho predmetu podnikania a teda aj o týchto príjmoch účtuje, je príjmom podľa § 6 ods. 1 a 2 tohto zákona a je súčasťou základu dane podľa § 4 ods. 1, písm. b). Čiastkový základ dane z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2, zníži o nezdaniteľné časti základu dane alebo ich časť podľa § 11 a o daňovú stratu podľa § 30.
Sadzba dane pre tento ZD je
-
15 % , ak jeho zdaniteľné príjmy (výnosy) z príjmov z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti nepresiahli sumu 100 000 EUR
-
ak jej zdaniteľné príjmy (výnosy) z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti presiahli za zdaňovacie obdobie výšku 100 000 EUR, pričom sadzba dane je
-
19% z tej časti základu dane neprevyšujúceho sumu 37 163, 36 EUR a
-
25% z tej časti základu dane prevyšujúceho 37 163,36 EUR
Nedá sa presne porovnať výhodnosť právnej formy pri obchodovaní s virtuálnou menou v rámci podnikania, pretože podnikateľ má aj iné príjmy v rámci svojho podnikania, rôzne náklady a podobne, ibaže by napr. podnikal výlučne len s predajom virtuálnej meny, tak potom má zmysel uviesť aj zdaňovanie právnickej osoby PO podľa § 15, písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z.
Sadzba dane zo základu dane zníženého o daňovú stratu pre PO je
-
15 % pre PO, ktorá dosiahla zdaniteľné príjmy neprevyšujúce sumu 100 000 EUR
-
21 % pre PO, , ktorá dosiahla zdaniteľné príjmy prevyšujúce sumu 100 000 EUR
Upozornenie :
Materiál je vypracovaný odborne spôsobilou osobou zapísanou v zozname Slovenskej komory daňových poradcov a má nezáväzný charakter. Je publikačnou činnosťou daňového poradcu. Má charakter usmerňujúci, vysvetľujúci a podporný. Je autorským dielom autora. Nie je poskytnutím daňového poradenstva.
Ak by používateľ tohto materiálu mal záujem na spolupráci s daňovým poradcom a záujem riešiť jeho konkrétnu agendu, na tento účel je potrebné kontaktovať daňového poradcu telefonicky alebo mailom. Daňový poradca je okrem iných povinností, povinný zachovávať zo zákona č. 78/1992 Zb. o daňových poradcoch a SKDP mlčanlivosť o skutočnostiach, ktoré sa dozvedel s súvislosti s poskytovaním daňového poradenstva od klienta. Čiže klient sa nemusí obávať o svoje daňové a obchodné veci.